Havneræs - du skal da med og/eller hjælpe

1. oktober 2025 17:38 , af Pia Jørgensen

Nu er der kun 1 måned til det går løs på Bygholm Sø med sæsonens første Havneræs, hvor HKK er vært.  Det plejer at være et stævne, hvor vi tiltrækker mellem 150-175 deltagere og vi håber naturligvis på, at det også bliver sådan i år. Nu har vi en ny, flot bro at sætte i fra.

Vi vil jo også rigtig gerne, at så mange som muligt fra egne rækker deltager -  det er det perfekte sted for begynderne fra i år at prøve kræfter med et løb. Start med 5 km, så du får en god oplevelse.

Jesper Widell er tovholder på Havneræset og skriver følgende til os alle:

Havneræs på Bygholm Sø den 2.november:
Vi mangler en flok glade mennesker til at hjælpe med gennemførelsen af Havneræs stævnet. De fleste poster er allerede besat, men der er stadig ledige opgaver til dem der ønsker det. Ved nogle af opgaverne er der også mulighed for selv at deltage i løbet.
Mangler specifikt følgende:
- Gummibådsfører/sikkerhedsbåd: Det vil være super med en, som har prøvet at håndtere både med påhængsmotorer, eller har lyst til at lære det. (Det er meget små motorer og både, ikke noget voldsomt)
- Sikkerhedskajak til at hjælpe kæntrede deltagere
- 2-3 stykker til at hjælpe deltagerne med isætning for at få det til at gå så stærkt og smidigt som muligt.
- Diverse forefaldende, hjælpe med isætning ved starten, oprydning osv.
Der er mange erfarne folk med til at guide. Det er klart defineret, hvad som skal laves, og ellers snakker vi sammen og finder ud af sagerne. Det er ikke det, som skal afholde nogen fra at melde sig.
Der hænger en liste i klubben, hvor man kan skrive sig på til en hjælpetjans eller man kan kontakte Jesper Widell på tlf 40404579, hkkstaevneudvalg@gmail.com eller Messenger.
Og dem der ikke melder sig som hjælpere: I må meget gerne melde jer som deltagere i Havneræs i stedet. (Til nogle af opgaverne kan man både nå at hjælpe til OG deltage i stævnet)
Vi vil også meget gerne have både ungdommen og årets begyndere med på vandet 
Kom glad og meld jer til en hyggelig dag - enten som deltager eller hjælper!
Info til begynderne:
Den 2. november afholder klubben sæsonens første Havneræs. Havneræs er en serie stævner, som afholdes den første søndag i hver måned i perioden november-april og afholdes af forskellige klubber i Jylland. Der er som regel mulighed for at vælge mellem 5 km eller 10 km. Nogle kommer for at ræse, andre for hyggens skyld og der er plads til alle - også begynderne. Det er en god måde at komme ud og ro i "fremmed rovand" (dog tæller Bygholm ikke som fremmed rovand), lære hvordan det foregår til stævner og at møde andre roere.
Efter løbet er der normalt mulighed for en bid mad/drikke og chance for at vinde lodtrækningspræmier.
Alt i alt nogle hyggelige ture i godt selskab!
Skriv jer på hjælper-liste og/eller deltagerlisten i klubben eller kontakt Jesper Widell på tlf 40404579, hkkstaevneudvalg@gmail.com eller Messenger.
I må reservere kajak i Rokort, når I har skrevet jer på deltagerlisten. 
De bedste kajak-hilsener
Pia Jørgensen